شناسه : 3537
ی., 10/30/2016 - 13:24
نویسنده : adminesfehan
عکس

کتاب «تشکیلات و بایسته های حقوق داخلی و بین المللی سازمان های مردم نهاد» نوشته آقایان اسماعیل آجرلو و مصطفی منصوریان می‌باشد که در سال ۹۵ به همت سازمان بسیج حقوقدانان و توسط انتشارات پژواک عدالت در ۱۷۶ صفحه به قیمت ۸۵۰۰ تومان به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان؛ سازمان‌های ‌مردم‌نهاد یکی از اجزای مهم جامعه مدنی نوين به شمار می‌روند که مسئولیت ارتباط میان مردم و دولت را بر عهده داشته و درصدد به کارگیری ظرفیت‌های موجود برای رسیدن به اهدافي ويژه و عام‌المنفعه هستند. اين نهادها، سازمان هایی داوطلبانه، غیردولتی، غیرانتفاعی، عام المنفعه و خیرخواهانه هستند که در حوزه هایي خاص فعالیت كرده و ویژگی مهم آنها غیرسیاسی بودنشان است. اين كتاب درصدد است به تبيين صحيح ماهيت و چارچوب حقوقي حاكم بر اين سازمان‌ها پرداخته و فرآيند تأسيس و اداره‌ي آنها را در عرصه داخلي و بين‌المللي بررسي كند.

کتاب حاضر با تحقق این هدف مورد تنظیم و تدوین قرار گرفت که بتواند افکار عمومی، اهل تحقیق و پژوهش، اساتید و دانشجویان گرامی را به موضوع مشغول نموده و زمینه تحقیقات و پژوهش‌های بعدی را فراهم آورد.

این کتاب به شش فصل تقسیم‌بندی شده است، که این ۶ فصل عبارتند از:

فصل اول: آشنایی با ماهیت سازمان های مردم نهاد؛ در این فصل به بیان پیشینه و خاستگاه، مفهوم شناسی، مؤلفه ها و نقش ها و کارکردها پرداخته می شود.

فصل دوم: چارچوب حققوی سازمان های مردم نهاد در جمهوری اسلامی ایران؛ در این فصل به بحث مبنای قانونی سازمان های غیردولتی، کارکردهای سازمان های غیردولتی، حقوق و تکالیف قانونی سازمانهای غیردولتی و نظارت بر سازمان های غیردولتی می پردازد.

فصل سوم: انواع سازمان های غیردولتی و فرایند کلی تشکیل آنها؛ در این فصل به موضوعاتی مثل شرکت ها و موسسات غیرتجاری موضوع قانون تجارت، سازمان های غیردولتی خاص – دارای قانون و نهاد متولی خاص و سازمان های غیردولتی مردم نهاد یا سمن ها بررسی می شود.

فصل چهارم: انواع سازمان های مردم نهاد و فرایند ثبت و تاسیس آن ها؛ در این فصل فرایند تشکیل و ثبت سازمان های غیردولتی مردم نهاد در وزارت کشور، فرایند تشکیل و ثبت سازمان های مردم نهاد جوانان، موسسات غیردولتی و خیریه سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی و مباحث تکمیلی آن تدقیق می شود.

فصل پنجم: الزامات حقوقی حاکم بر سازمان های مردم نهاد؛ انعقاد قرارداد، وضعیت حقوقی کارکنان سمن ها، ضوابط حقوقی حاکم بر بیمه ی سمن ها، ضوابط مالیاتی سمن ها موضوعاتی است که در این فصل به آن  ها پرداخته می شود.

فصل ششم: اقتضائات حقوقی سازمان های مردم نهاد در عرصه بین الملل؛ در این فصل موضوعات ذیل بررسی می شوند: انواع اعتبارنامه های سازمان ملل متحد برای سمن ها، وضعیت مشورتی شورای اقتصادی و اجتماعی، فرایند درخواست وضعیت مشورتی، تکالیف سمن های برخوردار از وضعیت مشورتی و در نهایت جمع بندی کتاب بیان می شود.

برچسب ها
0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید